Wojna z zanieczyszczeniem powietrza

Raptem parę dni temu obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza.Z tej właśnie przyczyny należy nabrać kilka refleksji nawiązujących do dość sporego problemu, który pojawia się w obrębie całego kraju. Mowa tu bezspornie o smogu, który z pewnością może być dla całego społeczeństwa naprawdę niebywale katastrofalny. Niekorzystne substancje chemiczne, którymi oddychamy niestety codziennie, mają oczywiście do czynienia z nieustannym rozpowszechnianiem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już niecały rok. Definitywnie warto nieprzerwanie nauczać czym jest degradacja powietrza bądź też jakimi sposobami można z takim kłopotem walczyć.


W kilku programach telewizyjnych, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza poruszony został właśnie ten temat. W głównej mierze trzeba mieć świadomość tego, że dzisiaj w naszym kraju zaczął się grzewczy sezon, a razem z nim powrócił też problem ze smogiem. Dobrą opcją na przeciwdziałanie zatruciu środowiska jest ogrzewanie naszych mieszkań w sposób ergonomiczny i skuteczny. Około połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy my sami w domach, o czym poinformował Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zdemontujemy kotłów zanieczyszczających środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także podpiął się do walki z z zanieczyszczonym środowiskiem. Wyrabiana przez wymienioną spółkę energia, za ok. dziesięć lat okaże się zeroemisyjna, jak orzekł Piotr Woźny, prezes spółki. Bądźmy świadomi też tego, że problem ze smogiem i z koronawirusem można ze sobą otwarcie połączyć. Epidemia koronawirusa pojawiła się w lokalizacjach o niepojęcie wysokiej degradacji środowiska, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


Jeśli chodzi o smog istotnie trzeba też mieć świadomość tego, co w zasadzie jest najistotniejszą tego przyczyną. A zatem jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu bez liku niszczycielskich substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wszystkich aspektów jest nadzwyczajnie ważna, głównie ze względu na nasze zdrowie oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz