Za niedługo prezydenckie wybory w USA

W bieżącym roku Stany będą wybierać przyszłego reprezentanta państwa. W tym momencie ten obowiązek wypełnia Donald Trump i jak najbardziej ubiega się on o ponowny wybór. Aczkolwiek konkurencja także się stara i 50 dni przed głosowaniem możemy zapoznania się z opinią publiczną. Jak dokładnie się prezentuje sytuacja aktualnie? Które szanse okazują się największe? W opozycji z ostatnimi wyborami, największy oponent Donalda Trumpa ma o wiele większą przewagę.

Przedstawiciel frakcji demokratycznej, Joe Biden, posiada ponad siedmioprocentową przewagę nad aktualnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jednak komitet Donalda Trumpa nie rozpacza i nie twierdzi, żeby aktualne sondaże przewidywały nadchodzący wynik wyborów. Ostatnio sytuacja wydawała się nieco podobnie - Hillary Clinton w ostatnich wyborach również prowadziła, choć ta wyższość nie wydawała się aż tak spora. Było to zaledwie 2,3 procenta. Mimo że Hillary Clinton posiadała przewagę a także dostała więcej głosów, jeśli weźmiemy pod uwagę cały kraj, została pokonana w starciu z obecnym prezydentem.

Co interesujące, w USA nie decyduje o wygranej większość pojedynczych głosów. Przesądzający jest głos elektorów - we wszystkich stanach określona jest ich liczba i uzależniona jest ona od mieszkańców w danym stanie. Pięć stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona - walczy ze sobą w znacznej mierze.

stanach sondaże różnią się między sobą. Gdzieniegdzie wygrywa Donald Trump, innym razem rywal Trumpa. Sytuacja więc nie będzie łatwa do przewidzenia. Wszystko oczywiście zależy od przeważających poglądów w danej części Ameryki - zdarzyć się może, że mieszkańcy reprezentują przede wszystkim republikańskie idee, a czasem będą to postawy w znacznej mierze demokratyczne. Aczkolwiek nawet w stanach typowo republikańskich w ostatnim czasie miejsce miały duże modyfikacje. Wszystko dzięki nowym, młodym mieszkańcom, którzy posiadają dosyć liberalne poglądy, a decydują się przeprowadzić ze względu na tanie mieszkania. Podobne głosy być może będą miały ogromny wpływ na wskazanie następną głowę państwa.

A jakim sposobem się odbędą wybory podczas epidemii? Przez koronawirusa głosowanie zostanie wydłużone, albowiem rozpoczynają się nawet we wrześniu. Spora liczba obywateli zdecydowała się głosować metodą korespondencyjną.

Wystarczy więc czekać na rozwój sytuacji - jeśli weźmiemy pod uwagę wybory w 2016 roku, nic nie jest pewne toteż sugerowanie się sondami się może okazać nietrafione.

Zostaw komentarz