
Początki hobby horsingu
Konie na kiju jako zabawki znane są ludzkości od stuleci. Najwcześniejsze ślady tej formy rozrywki sięgają średniowiecza. Jeźdźców dosiadających koniki na patyku można zobaczyć na XVI-wiecznych rycinach sztuki niemieckiej i hiszpańskiej. Przykładem jest portret księcia Diega Feliksa Habsburga namalowany przez Alonzo Sáncheza Coello, na którym młody książę trzyma kukiełkowego konia.
Wzmianki o sztucznych koniach można również znaleźć w XVIII-wiecznej literaturze anglo-irlandzkiej, między innymi w powieści Laurence’a Sterne’a “Życie i myśli JW Pana Tristrama Shandy”. Konie z drewna stanowiły również element rumuńskiego rytuału căluşari, a ponadto były jedną z najczęściej składanych ofiar hinduskiemu bóstwu Baba Ramdevji

Kulturowe znaczenie
Koniki na kiju odgrywały ogromną rolę w tradycjach ludowych zachodniej Europy. Były i nadal są ważnym elementem obchodów majowych “MAY DAY” oraz pojawiają się w tradycyjnych tańcach “MORRIS DANCING”. W Polsce przykładem wykorzystania konia na kiju w tradycji ludowej jest krakowski Lajkonik

Nowoczesny hobby horsing
Współczesna forma hobby horsingu jako zorganizowanego sportu narodziła się w Finlandii w latach 2000-2010. To, co zaczęło się jako niewinna zabawa fińskich dziewczynek, szybko przerodziło się w coś poważniejszego. Uczestniczki tworzyły własne modele koników, budowały przeszkody i trenowały według rozpisek.
Kluczowe momenty w rozwoju nowoczesnego hobby horsingu:
- W 2004 roku powstało Fińskie Stowarzyszenie Hobbyhorse zrzeszające pasjonatów tej praktyki
- W 2012 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa koni hobbystycznych w fińskim mieście Seinäjoki
- W 2016 roku został oficjalnie zarejestrowany pierwszy związek w pełni poświęcony rozwojowi hobby horsa – Finnish Hobbyhorse Association
- W 2017 roku światową sławę przyniósł hobby horsingowi film dokumentalny “Hobbyhorse Revolution” fińskiej reżyserki Selmy Vilhunen
Globalna ekspansja
Po sukcesie w Finlandii, gdzie jazdą na wymyślonym koniu zajmuje się podobno ponad 10 tysięcy osób, hobby horsing rozprzestrzenił się na inne kraje europejskie. Po Finlandii przyszła kolej na Szwecję, Niemcy, Estonię, Holandię i inne kraje.
W USA hobby horsing pojawił się głównie dzięki mediom społecznościowym i TikTokowi, gdzie dzieci i nastolatki zaczęły tworzyć viralowe filmiki z zawodów i treningów. W Azji powstały nawet profesjonalne parki treningowe.
Hobby horsing w Polsce
W Polsce hobby horsing pojawił się na dobre dopiero po 2020 roku, choć pierwsze oznaki zainteresowania można było zauważyć już w 2017 roku. Pierwsze zawody w Polsce odbyły się w 2018 roku i nosiły nazwę Dębe Cup, licząc zaledwie 7 zawodników. Obecnie w Polsce organizowane są różne zawody, w tym Sweet Cup i Cavaliada Hobby Horse.
Dzisiaj hobby horsing to nie tylko zabawa, ale pełnoprawny sport z własnymi zasadami, technikami i zawodami. Łączy elementy kultury, sportu i twórczości, dając uczestnikom możliwość wyrażenia siebie, poprawy kondycji fizycznej oraz nawiązania nowych przyjaźni w ramach rosnącej międzynarodowej społeczności.